Kelowna Skating Club wins 31 medals at Okanagan Regional Figure Skating Championship

February 21, 2018

The Kelowna Skating Club had an incredibly successful weekend at the Okanagan Regional Figure Skating Championships.

 

A total of 27 skaters took to the ice at Vernon’s Remax Centre.

Overall, 31 medals were captured by the club which is the most that any participating club obtained!

 

At the Pre-Novice Women’s level, 12-year-old Emily Sales won the free program with a personal best score of 56.78 points, while winning the short program with 28.08 points.

 

 

 

Brooklyn Cowen and Abby Bulawka won silver and bronze, respectively, in the free program, while Bulawka and Kira Koffler took silver and bronze in the short program.

 

At the Juvenile level, Ava Sanderson led the field with a score of 27.14 points. Her club mates Mackenzie Nelmes and Katie Jones finished second and third.

 

 

 

Jones won her second medal of the weekend, leading a sweep in the Creative Improv 4 event, as Aurora Schultz and Konstantina Lock took silver and bronze.

 

Meanwhile, another Kelowna trio finished 1-2-3 in the Star 5 Girls under 10 event.

Sophie Sanderson won the gold medal thanks to a personal best score of 19.2 points, while Ariana Rose and Calissa Adlem finished second and third, respectively.

 

Podium sweeps continued into the Element events, as Kiera Atkins won gold in the Open Elements event, with Konstantina Lock and Emily Sales deadlocked in the tie for silver.

 

Yet another podium sweep occurred in the Star 6 Elements division, this time with Ariana Rose leading the way with her second medal, as Christiana Lock and Lauren Viau tied for silver.

Viau win another silver medal in the Silver Women Interpretive division.

 

Olivia Levesque also won a pair of medals, winning the Novice Women’s short and finishing second in the free program.

 

Jacqueline Baliski did likewise, as she won a gold in Star 4 Elements and silver in group 1 of Star 4 Girls under 13. 

 

At the Pre-Juvenile level, Kelowna’s Megan Yudin won the event with a personal best score of 26.88 points, while Gabrielle Jugnauth finished 3rd.

 

Rounding out the medal haul was Marina Land with a gold in Group 1 of Star 4 Girls under 13, while Payton Bannerman and Mary Olsvik won silver medals in Star 4 Girls under 10 and Star 4 Girls under 13 (group 2), respectively.

 

Here is a list of the full results:

  • Pre-Juvenile Women U13: Megan Yudin 1st; Gabrielle Jugnauth 3rd; Konstantina Lock 4th; Sarah Mullins 5th

  • Juvenile Women U14: Ava Sanderson 1st; Mackenzie Nelmes 2nd; Katie Jones 3rd; Paige Edgar 4th; Aurora Schultz 6th

  • Pre-Novice Women Short: Emily Sales 1st; Abby Bulawka 2nd; Kira Koffler 3rd; Kiera Atkins 4th Brooklyn Cowen 5th

  • Pre-Novice Women Free: Emily Sales 1st; Brooklyn Cowen 2nd; Abby Bulawka 3rd; Kira Koffler 4th; Kiera Atkins 5th

  • Novice Women Short: Olivia Levesque 1st

  • Novice Women Free: Olivia Levesque 2nd

  • Silver Women Interpretive: Lauren Viau 2nd

  • Star 4 Girls U10: Payton Bannerman 2nd

  • Star 4 Girls U13 group 1: Marina Land 1st; Jacqueline Baliski 2nd

  • Star 4 Girls U13 group 2: Mary Olsvik 2nd; Veronica Jurska 4th

  • Star 5 Women U10: Sophie Sanderson 1st; Ariana Rose 2nd; Calissa Adlem 3rd; Christiana Lock 4th

  • Star 6 Women: Lauren Viau 5th; Madison Land 7th; Jenna Penner 11th

  • Star 4 Elements: Jacqueline Baliski 1st

  • Star 6 Elements: Ariana Rose 1st; Christiana Lock 2nd; Lauren Viau 2nd (tie)

  • Open Elements: Kiera Atkins 1st; Konstantina Lock 2nd; Emily Sales 2nd (tie); Mackenzie Nelmes 4th

  • Creative Improv Women 4: Katie Jones 1st; Aurora Schultz 2nd; Konstantina Lock 3rd

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts